Η σελίδα βρίσκεται υπό κατασκευή για νέο ξεκίνημα !!!

Πέμπτη 26 Ιουνίου 2008

Euro 2008 : Στον τελικό η Ισπανία

Η Ισπανία ήταν αήττητη εδώ και 20 παιχνίδια (17 νίκες και 3 ισοπαλίες), αφού τελευταία φορά είχε χάσει πριν από σχεδόν δύο χρόνια (Νοέμβριος 2006) από τη Ρουμανία με 1-0, όποτε δε είχε φτάσει σε ημιτελικό ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, προκρίνεται και στον τελικό (1964 και 1984), ενώ τρεις φορές έχει βρεθεί αντιμέτωπη με την αποψινή αντίπαλό της σε τελική φάση Euro και μετράει ισάριθμες νίκες (2-1 στον τελικό του 1964, 1-0 στον όμιλο το 2004 και 4-1 στον όμιλο εφέτος). Η Ρωσία ήταν απόψε τυπικά γηπεδούχος και έτσι οι παίκτες της Ισπανίας όφειλαν να φορέσουν τη δεύτερη εμφάνιση της ομάδας, που δεν είναι πλέον η κλασσική άσπρη (δεν έφερνε γούρι και αποφάσισαν να την αλλάξουν) αλλά τη κίτρινη! Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα. Το 1-0 έκανε πέντε λεπτά μετά την έναρξη του β ημιχρόνου, ο Xavi Hernandez στο 50΄, το 2-0 έκανε στο 73΄ ο Guiza, στο 82΄ ο Silva κάνοντας το 3-0, έκανε πλέον τραγικά τα πράγματα για τους Ρώσους

Φιλαράκια τελικά το κίτρινο χρώμα έφερε γούρι στους Ισπανούς και μετά την μεγάλη και άνετη αποψινή νίκη τους επί των Ρώσων, την Κυριακή θα αντιμετωπίσουν τους Γερμανούς στον μεγάλο Τελικό. Ενώ δε η πορεία της Ρωσίας στο Euro 2008, θεωρείται ικανοποιητική μέχρι σήμερα το βράδυ, η αποψινή της ήττα ήταν πολύ βαριά.