Η σελίδα βρίσκεται υπό κατασκευή για νέο ξεκίνημα !!!

Παρασκευή 14 Νοεμβρίου 2008

Παναθηναϊκός 81 - 76 Σιέννα

Μεσα σε δέσμες πράσινων λέηζερ, κερκίδες πρασινοφορεμένων -εγω άσπρο φόραγα- δύο ομάδες με άσπρα/πράσινα θα έδιναν ενα ματς σημαντικό για την Ευρωλίγκα.
Ο Παναθηναϊκός που ψάχνει ακόμα τα πατήματά του με Σπανούλη στη σύνθεση και ωριμότητα πολλών ετων απο ματς υψηλού επιπέδου στην Ευρώπη, έπρεπε να νικήσει την ιταλική Σιέννα, μια απο τις καλές ευρωπαϊκές ομάδες με πολυ αξιόλογους παίκτες και δεμένο σύνολο.
Στο ημίχρονο το ταμπλό έδειξε 45-42 αν και στην αρχή φάνηκε να βρίσκει ο γηπεδούχος τα σούτ και να αξιοποιεί απλά και σίγουρα τις τελικές φάσεις κοντά στο καλάθι.
Δεν ειναι να την υποτιμήσεις τη Σιέννα, θα σε νικήσει, αθόρυβα και απλά.
Στο γ' δεκάλεπτο βάλθηκε να κάνει απανωτά λάθη ο Παναθηναϊκός και μοιραία η Σιέννα προηγήθηκε στο σκόρ.
Το φάσμα της ήττας άρχισε να πλανάται και ο κόσμος δυνάμωσε το παρόν του για να βοηθήσει.
Για το χαμηλό σκόρ του γ' 10λέπτου ευθύνονται οι άμυνες των δύο ομάδων που έσφιξαν για να μη δέχονται εύκολα καλάθια όπως στα δυο πρώτα δεκάλεπτα. Η Σιέννα πίεσε πολυ και μας ανάγκασαν σε λάθη.
Στο Δ' δεκάλεπτο κι εν πάσει περιπτώσει κάπου εκεί, ενα επιθετικό ρημπάουντ του Φώτση και 3-4 τρίποντα του ίδιου άλλαξαν τα πράγματα, αν και η Σιέννα δεν ειχε ακόμα παραδοθεί.
Οταν όμως ο Stonerook αστόχησε και πήραμε τη μπάλλα, θες απο φόβο της ήττας, θες απο φωνές του Ομπράντοβιτς, με δόντια κράτησαν την νίκη στο τέλος.
Απο τον Παναθηναϊκό μου άρεσαν Πέκοβιτς, Φώτσης, Διαμαντίδης και απο την Σιέννα Λαβρίνοβιτς, Σάτο και Ντόμερκαντ.

Επόμενο ματς στις 26/11 με Πρόκομ Τρέφλ εκτός.

Στα άλλα ματς ο Ολυμπιακός κέρδισε την Μακκάμπι με 84-65 στο ΣΕΦ
και ο Πανιώνιος την Παρτιζάν με 72-67 στο Ελληνικό !